Ohlasy účastníků:

S PORODNÍ ASISTENTKOU TĚHOTENSTVÍM, PORODEM I ŠESTINEDĚLÍM:

Kdybych věděla před prvním porodem, jak velký rozdíl je být podporována během celého těhotenství, při porodu a po porodu porodní asistentkou, bylo by zajištění PA jednou z prvních věcí, které bych v těhotenství udělala. Na druhou stranu jsem ráda, že mám srovnání. I v porodnici se dá porodit hezky bez vlastní PA, ale je smutné, že záleží, na koho narazíte a že si člověk musí za klidný a trpělivý přístup při vlastním porodu zaplatit. Pokud budu opět těhotná, nebudu váhat ani minutu a odložím stranou peníze na PA, je to jedna z nejlepších investic, co jsem pro sebe vynaložila. V době, kdy píšu tyto řádky, jsem skoro tři měsíce po porodu a nečekala bych, že to budou tak krásné tři měsíce, plné klidu, vyrovnanosti a vůně bylinek, které mi Petra doporučila na hojení drobných poranění z porodu.

Druhá polovina těhotenství pro mě byla celkem náročná po fyzické stránce – hodně nízký tlak, bolesti v zádech, druhé malé dítko od rána do večera vzhůru bez spánku, já totálně bez síly atd. Zatímco v gyn. ordinaci se žádná z těchto věcí neřeší, Petra vždy přišla s několika návrhy, co dělat. Závěr těhotenství byl pro mě zase dost náročný po psychické stránce – přenášela jsem a z několika kontrol z nemocnice jsem odcházela s brekem, protože jsem si musela ustát občas nepříjemné řeči, že nechci jít na vyvolání, a to jsem ve výsledku přenášela pouhý týden.  Petra mě vždy dokázala po kontrole uklidnit a měla pochopení pro moje stavy.

I přesto nebo možná právě proto, že jsme s Petrou docela rozdílné povahy, vážím si její veliké profesionality a schopnosti vyhodnotit situaci.

V šestinedělí se mi rozjížděl zánět prsu. Od Petry jsem dostala 6 tipů, co s tím, které jsem na internetu nikde nevyčetla a za dva dny bylo po zánětu. Péťo, děkuji a cítím obrovskou vděčnost, že jsi s námi byla nejen v těhotenství, ale i po porodu.

Z+L+A+M, 2020

Hledala jsem ženu - porodní asistentku - která je vzdělaná, zkušená, zároveň důvěřuje ženské síle a porod vnímá jako přirozený fyziologický proces. Našla jsem Petru Kratochvílovou. Jsem za to vděčná. Díky ní jsem mohla porodit své třetí i čtvrté dítě podle svých představ - přirozeně, bez zbytečných zásahů - zcela ve své síle. Přestože jsem matka více dětí, velmi jsem ocenila i Petřinu kontrolu a rady v šestinedělí. Všem ženám bych přála možnost dopřát si péči této komunitní porodní asistentky od začátku těhotenství až po konec šestinedělí. Děkuji. Děkuji. Děkuji.

Radka, 2020

Petra mi byla během těhotenství oporou hlavně díky tomu, že jsem měla možnost s ní konzultovat věci, na které v ordinaci gynekologa nebyl prostor.
Velmi jsem ocenila, že i ve vypjaté situaci dokázala zachovat klid, který se jí povedl přenést také na mě.
Často se v myšlenkách vracím k porodu mého druhého syna, byl to úžasný zážitek.
Diky moc, Peťo, za profesionální a zároveň velmi lidský a citlivý přístup v době kdy jsem to hodně potřebovala.

Jana, 2020

Péťa mi věnovala svou péči jak v průběhu těhotenství, před porodem a i při samotném porodu, kde znamenala pro mne i mého manžela velkou oporu a ujištění, že vše je v pořádku a vše se děje tak, jak má. Věřím, že i díky ní byl můj druhý porod pro nás všechny opravdu nádherným zážitkem. Proběhl tentokrát (na rozdíl od toho předchozího, kdy jsem neměla vlastní PA) naprosto hladce, přirozeně a bez zranění, ať už tělesných či duševních. Její péče a rady v těhotenství byly velice užitečné, ať už co se týče stravy, bylinek, úlevy od nejrůznějších těhotenských obtíží či příprava na to, aby porod proběhl co nejhladším způsobem. Její přítomnost při porodu pak byla tichá a nenápadná, v případě potřeby však přesně věděla, jak pomoci, poradit či ulevit. Stejně tak jsem vděčná i za její laskavou péči po porodu. Péťa je pečlivá, empatická, velice zkušená a znalá a respektuje a podporuje přirozený proces porodu. Děkuji jí za vše a doporučuji všem ženám, které uvažují o vlastní porodní asistentce, její služby využít :-)

Míša, 2019

Moje milé porodní asistentky

Díky vám:

 • ...jsem celé těhotenství měla pocit, že se někdo opravdu zajímá o to, jak se cítím 
 • ...jsem spoustu těhotenských neduhů mohla řešit přírodní cestou
 • ...jsem měla dostatek informací se rozhodnout, jak chci rodit a co pro mě a mimi bude nejlepší
 • ...jsem věřila, že mohu rodit zcela přirozeně bez vnějších zásahů
 • ...jsem porodila zcela přirozeně svoji dcerku
 • ...jsem se cítila skvěle opečovávaná ihned po porodu a neměla jsem obavy, že budu nucena do něčeho, co nechci
 • ...jsem věděla, jak správně miminko přikládat, abychom se co nejrychleji rozkojili
 • ...jsem věděla, jak co nejlépe postupovat, abychom se vyhnuli novorozenecké žloutence
 • ...jsem měla cenné informace, jak o sebe po porodu pečovat
 • ...jsem cítila, že i po porodu se někdo zajímá o to, jak mi je, a případné neduhy se daly opět řešit přírodní cestou
 • ...jsem se po porodu cítila klidná a opečovávaná
 • ...jsem měla jistotu, že mám vždycky komu zavolat, když si nebudu vědět rady s miminkem nebo se sebou

Jste pro mě andělé na zemi a jsem vděčná, že jsem měla možnost využít vašeho nadání ;)

T.. 2019

Kurz přípravy k porodu a péči o miminko:

Petra v kurzu podává skvěle ucelený přehled  o samotném porodu a poporodní péči o miminko. Velmi jsme ocenili způsob, jakým Petra předává informace - objektivně, pozitivně, své poznatky opírá jak o dlouholetou praxi, tak o nejnovější vědecké studie. Nebrání se zodpovědět jakýkoliv dotaz, mnohé tipy jsme si vyzkoušeli prakticky a to ve velmi příjemné atmosféře. Po absolvování kurzu jsem se zbavila většiny obav a "strašáků", které mne v těhotenství provázely.

Tea, 2019

 

Nejdříve bych chtěl říci, že atmosféra celého setkání byla pro mě osobně opravdu pohodová. Myslím si, že je to díky tomu, jak na lidi Petra působí. Za prvé se snaží celou dobu udržovat kontakt se skupinou, říkat veselé zážitky, pokládat otázky a tak. Ale myslím, že za těmito formálními věcmi je tím nejdůležitějším to, že je z ní cítit upřímná snaha porozumět komplexitě porodu, neustále se rozvíjet a přijímat nové poznatky a zodpovědně získané informace předat. Velmi oceňuji, že Petra nebere zjištěné informace jako dogma. Zvlášť poslední zmíněná věc byla pro mě osobně nejdůležitější. Obával jsem se rozehrání nějaké hry na dva tábory- ti, kteří to dělají dobře a ti, co to dělají špatně, ale to se vůbec nedělo, Petra se snažila podpořit své názory zkušeností a neukazovat věci černobíle. Obsah mini skript byl velmi nápomocný při orientaci ve výkladu. 

Viktor, 2019

Ve svém druhém těhotenství jsem se rozhodla, že využiju služeb porodní asistentky, a bylo to to nejlepší rozhodnutí, protože jsem díky tomu mohla prožít daleko vědomější a informovanější těhotenství a porod, který pro mě byl léčebný. S Petrou jsem se setkala několikrát, a musím říci, že je to velmi zkušená žena, která ví co dělá, děkuju.

D.Ch., 2019

PÉČE PORODNÍ ASISTENTKY V DOMÁCÍM PROSTŘEDÍ PO AMBULANTNÍM PORODU:

S mužem jsme se rozhodli pro ambulantní porod. Chtěli jsme být spolu doma jako rodina, ne já s miminkem jako pacienti v cizím prostředí. To ovšem představovalo velkou zodpovědnost: načíst hodně informací o porodu a o péči o dítě a šestinedělku. Jako velmi zodpovědné a přirozené bylo tohle vše diskutovat s porodní asistentkou, se kterou jsme si domluvili návštěvy před porodem i po porodu. Znamenala pro nás velkou oporu v prvních dnech po narození našeho prvního miminka. Navíc jsme věděli, že pokud by se dělo něco nestandardního jak s miminkem, tak se mnou, poznala by to a doporučila by další postup. Mit vlastní PA je luxus - zdravotní péče o matku a dítě v domácím prostředí od člověka, kterému důvěřujete.

Bára, 2018

Můj první porod nedopadl tak, jak jsem si představovala. I navzdory tomu, že jsem byla pozitivně naladěná, měla spoustu věcí nastudovaných a myslela si o sobě, že nejsem žádné "ořezávátko", které rozhodí každé mírné nepohodlí. Druhý porod jsem chtěla zažít přirozeně a jako žena, která je na rození dětí stavěná. Ne jako někdo, z koho musejí dítko dostat ven zdravotníci. Rozhodla jsem se proto, že si ke svému druhému porodu přizvu porodní asistentku. Mým přáním bylo porodit vlastními silami, bez vnímání otupeného léky. I tentokrát mě první doba porodní dost překvapila. A překvapila jsem i sama sebe. Nikdy bych do sebe neřekla, že budu chtít odjet z domu do porodnice na epidurál. Především zde patří velký dík Petře, že jsem tuto svou slabou "chvilku" úspěšně překonala a na epidurál nejela. Na vlastní porod vzpomínám jako na jeden z nejkrásnějších okamžiků svého života. Když přišla kontrakce, cítila jsem ji a dokázala s ní spolupracovat. To byl rozdíl oproti mému prvnímu porodu, kdy jsem vlivem opiátů, epidurálu a umělého oxytocinu nedokázala rozlišit, zda jsou kontrakce slabé nebo je jen vlivem léků tolik necítím. Tlačila jsem tehdy jak šílená a bylo to k ničemu. Tentokrát ne. Bylo to super. A okamžik, kdy dcerka přicházela na svět, jsem si naplno vychutnala. Za to vše jsem vděčná Petře. Za to, že uklidnila manžela, který si myslel, že určitě porodím už v následující vteřině, když ve skutečnosti bylo ještě hodně hodin před námi. Za to, že jsem si porod užila a ve slabých chvílích díky ní nevzdala své přání porodit bez léků. Díky tomu byl pro mě můj druhý porod fascinujícím a nezapomenutelným zážitkem.

Tereza K., 2018

Petra pro mě byla velkou oporou i studnicí důležitých informací v těhotenství, při porodu i během šestinedělí. Petra je velmi vstřícná, nic nezanedbá a vážím si jejího přístupu k přirozenému těhotenství i porodu. Byla mě i manželovi velkou psychickou podporou při první době porodní, kterou jsme strávili v její péči v klidu doma a do porodnice jeli až na samotný závěr, který byl velmi rychlý a bezproblémový. Děkujeme Peti.

Terka, Pavel a Honzík 😉 leden 2018

Byli jsme u Peti na předporodním kurzu a nakonec jsme se rozhodli jí poprosit i o doprovod k porodu. Součástí byly dvě návštěvy před porodem doma a následně návštěva po návratu z porodnice. Zpětně jsme se s mým mužem shodli, že to bylo to nejlepší rozhodnutí, které jsme mohli udělat. Díky Petře, jsme mohli prožít a užít větší část porodu v klidu doma, na porodním sále jsme strávili už jen nějaké dvě hodinky. Také její návštěvy u nás doma byly vždycky velmi příjemné. Bez obav jsem se na ní mohla obrátit s jakýmkoliv problémem či se svěřit se svými pocity. To u gynekologa v poradně nezažijete.
Vřele doporučuji spolupráci s Peťou všem těhotným, nejen prvorodičkám!

Zuzana Vacková

Píší ještě v poporodni euforii.;)..Díky Petře jsem zažila přesně takový porod,který jsem chtěla ... 1.doba porodní v klidu doma, 2.doba rychlovka, bez léků,bez poranění, v poloze,která mi byla pohodlná..Prostě super...Petru mohu všem jedině doporučit;) Moc ti děkuju.

Miroslava Bařinková

Byli jsme u Petry na předporodním kurzu. Bylo to fajn, ani já jsem se nenudil. Když se na to dívám zpětně (malýmu jsou skoro 4 měsíce), tak moje tehdejší dotazy typu "Když mu tu hlavičku nepodepřu, tak se mu zlomí krk?" byly poněkud úsměvné, ale i ty byly zodpovězeny. Manželce pak Petra pomáhala po telefonu (jsme bohužel z Prahy), když se vyskytly problémy ke konci těhotenství. Děkujeme.

David Pleskot

Ráda bych se s Vámi podělila o mou zkušenost s předporodní přípravou. Jsem maminka tří dětí. Třetí holčička se mi narodila před 11 dny. Když jsem čekala první dceru, na žádné předporodní kurzy jsem nechodila. Mám zdravotnické vzdělání a říkala jsem si, k čemu, vše vím, co by mi tam řekli? Je to hloupost, ztráta času, peněz. První doba porodní, druhá doba porodní…to jsme měli v rámci přednášek gynekologie. Porodu jsem se nějak moc nebála, ale ani jsem od něho nic neočekávala. Prostě porodili všichni přede mnou, tak porodím i já. Jo bolet to bude, to všichni říkají….,ale tak doktoři kdyžtak pomohou. A výsledek, ano porod jsem přežila, nikoli prožila. Podrobnostmi vás zatěžovat nebudu. Když jsem čekala druhou dceru, potřebovala jsem si to v hlavě trochu srovnat. Moc mi pomohl kurz pro druhorodičky, který vlastně spočívat v tom, že v rámci 3 lekcí jsme si zacvičily a hlavně se tak trochu vypovídaly z předchozích porodů a moc mě to pomohlo. Druhý porod byl rychlejší, ale stále s dosti velkým zásahem medikamentozních prostředků a já skoro přestala věřit, že lze porodit i přirozeně. A musím říci, že všechny ty porodní příběhy, jak někdo rodí přirozeně a krásně mě začaly rozčilovat, protože mě to přišlo jako sci-fi. Během třetího těhotenství jsem narazila na Petru, tedy ona vlastně narazila na mě (ale to je na delší vyprávění). Pozvala mě na svůj předporodní kurz. Manžel říkal, prosím tě, co tam budeš dělat, vše přece víš, už jsi dvakrát rodila, nějak to zase „přežijeme“. Jenže já to nechtěla přežít, chtěla jsem to pochopit. Petra mě nasměrovala na úplně jiné chápání předporodní přípravy. Nejde o to totiž vědět, jaký přístroj je k čemu, jak vypadá jehla na píchnutí vody, kolik je porodních dob atd atd. To vědí lékaři a věřím, že v případě opravdové nutnosti s tím vším umějí zacházet. Jediné co potřebuje vědět rodička a na co se potřebuje připravit, je čistá hlava, vědět jak dýchat, prostě psychická příprava. U třetího porodu jsem to konečně pochopila….a mohla si porod užít. Začala jsem věřit svému tělu a nepochybovat nad tím, že tělo dokáže samo porodit. Za dvě hodiny se nám narodila krásná čtyřkilová dcera. Bez oxytocinu,epidurálu, nástřihu hráze. Proto milé dámy, pečlivě vybírejte své předporodní kurzy. Vybírejte ty, které vás povedou k psychické přípravě, vybírejte ty, kde vás bude malá skupina, vybírejte ty, kde s vámi může být i partner. A přesně toto tenhle kurz nabízí. Petro….děkuji :)
S pozdravem
Pavla Brandová

O víkendu 9. - 10. dubna 2016 jsem se i s manželem zúčastnila předporodního kurzu u paní Petry Kratochvílové. Všem budoucím maminkám i jejich partnerům bych kurz jednoznačně doporučila. Lektorka se hodně zaměřuje na psychickou přípravu na porod, což mně osobně hodně sedlo a pomohlo mi to k porodu zaujmout postoj jako k něčemu zcela přirozenému. Kurz nám poskytnul také řadu různých praktických informací, které jistě využijeme. Díky Petřinu opravdu vstřícnému a lidskému přístupu se teď před porodem cítím psychicky mnohem vyrovnanější a klidnější. I manžel, kterému se nejprve na kurz příliš nechtělo, víkend ocenil jako velmi přínosný a smysluplný. Všem doporučujeme.
Karolína a Václav

Zúčastnili jsme se víkendového kurzu u paní asistentky Petry. Touto cestou jí moc děkujeme za úžasný čas a množství praktických informací, které se shodli při porodu a také především po narození miminka. Díky kurzu jsem šla k porodu psychicky vyrovnaná, více jsem si věřila a manžel mi byl opravdovou oporou.
Doporučujeme!
Lenka a Lukáš

S manželem jsme se zúčastnili víkendového kurzu přípravy k porodu v Nechanicích. Byli jsme oba nadšeni formou i obsahem kurzu a pohodovou atmosférou. Informace, které jsme se dověděli, nám potom velmi pomohli v péči o miminko, především nácvik manipulace, který jsme se učili na panenkách. I manžel byl pak po narození miminka úplně v pohodě, nebál se, že mu ublíží nešetrnou manipulací apod. Mě osobně velmi pomohly také infrmace o porodu, kdy Petra, kromě praktických informací, kladla důraz na psychickou pohodu a vyrovnanost, odbourání strachu a důvěru ve své tělo.
Ještě jednou děkujeme.
Monika a Honza


S manželem jsme absolvovali individuální víkendový předporodní kurz v angličtině a oba jsme byli nadmíru spokojeni. Ráda bych ocenila jak maximální vstřícnost a přátelský přístup paní Kratochvílové, tak rozsah i kvalitu informací a praktických rad, které nám poskytla. Prožili jsme s paní Kratochvílovou příjemný den, kdy jsem si mohla doplnit a ucelit vědomosti potřebné pro porod a péči o novorozence, manžel byl řádně proškolen, aby věděl, co má očekávat během porodu a jak při tom může pomoci, a oba jsme si mohli prakticky nacvičit manipulaci s miminkem. Rozhodně doporučuji!!!
Kristýna Rose

Navštívila jsem předporodní kurz paní Kratochvílové vedený v Angličtině. Velice oceňuji odbornou znalost v cizím jazyce. Paní Kratochvílová byla flexibilní s výběrem témat, která nás zajímala, a kurz byl velice dobře pripraven se spoustou materiálů, které jsme si odnesli domů. Navíc vše proběhlo v uvolněné atmosféře a hlavně bylo vše pojato prakticky a bylo možné prodiskutovat naše obavy. Měla jsem možnost porovnat kurz ještě s jiným kurzem, který jsem navštěvovala, a právě vedle nutné teorie nás potěšily i velice šikovné praktické rady (ukázky produktů pro porod a šestinědělí, přebalování, procvičování správného chování miminka budoucími rodiči). Ještě jednou moc děkuji za nejen velice odborný přístup vyplývající z dlouhodobé praxe, ale i za příjemný a 100% zajímající se přístup k obavám a povinnostem nových nastávajících rodičů. Kurz mohu vřele doporučit.
Helena Nosková

Ráda bych touto cestou poděkovala Petře, za péči která mi byla poskytnuta jak před porodem, tak při jeho začátku a následně při podpoře kojení. Absolvovala jsem, společně s manželem, u Petry předporodoní kurz, který mě náležitě připravil na porod. Vyzbrojena teoretickými znalostmi jsem se cítila jako prvorodička velmi klidně, což se osvědčilo při jejich praktickém uplatňování v den "D". Rozhodla jsem se rodit ve Vrchlabí, kde jsem byla s vedením porodu velmi spokojena. Na předporodním kurzu jsem se dozvěděla spoustu informací, které jsou pro mě cenné i nyní v šestinedělí - neustále se vracím k materiálům, které jsem na kurzu obdržela.
Nejvíce bych Petru ocenila, že mi dala možnost dotazovat se a být v kontaktu vždy když jsem potřebovala. Vždy mi pomohla ve všem co jsem potřebovala. Jako například s kojením - myslím že kojím jedině díky pomoci, které se mi od Petry dostalo - nejen ve Vrchlabské porodnici (kde pracuje) ale hlavně následně doma, kdy jsem s ní mohla konzultovat veškeré problémy.
Markéta Manová, Hořice, 2012

Na Petřin kurz jsem chodila na jaře 2011, kdy jsem čekala své druhé dítě a byla jsem moc spokojená. Petra je zkušená porodní asistentka, navíc velmi přátelská a sympatická. Má zkušenosti jak s přirozenými porody tak s medicinsky vedenými. Dokázala nám podrobně a srozumitelně vysvětlit vše kolem těhotenství, porodu, kojení a šestinedělí. Poradila jak zvládat nadcházející situace, na co se připravit, kde hledat případnou pomoc. Ocenila jsem i její individuální přístup. Jsem moc ráda, že jsem se díky Petře nakonec rozhodla rodit ve Vrchlabí, můj porod tak byl krásný a nezapomenutelný zážitek. Říkám si, že mě jen mrzí, že jsem na tento kurz neměla možnost chodit už při svém prvním těhoteství, protože jsem se tam dozvěděla přesně to, co jsem chtěla vědět už tenkrát.
Hana Juričková

Vážená paní Kratochvílová,
Velice děkujeme za naprosto profesionální vedeni kurzu. Zejména pak za vysokou odbornost a velmi milý osobní přístup. Po celou dobu kurzu byla atmosféra příjemně uvolněná a oceňujeme skvělé reakce a odborné odpovědi na naše všetečné a časté dotazy.
Ještě jednou děkujeme a určitě doporučíme Vaše kurzy u našich přátel.
Sarka a Dusan Bocek

Navštívila jsem předporodní víkendový kurz Petry Kratochvílové v Nechanicích a po jeho absolvování bych jej velmi ráda doporučila všem nastávajícícm rodičům, kteří hledají informace a rady související s příchodem miminka do rodiny a zároveň preferují osobní a vstřícný přístup před přeplněnými kurzy. Kurz jsem absolvovala společně s manželem a oba jsme byli nadšeni, protože jsme získali soustu užitečných rad a informací týkajících se těhotenství, porodu, šestinedělí i péče o novorozence. Já sama jsem zdravotník (pracuji jako lékařka) a tudíž mám představu, jak by vše teoreticky mělo probíhat a přesto jsem byla naprosto nadšená, protože kurz byl pro mě velkým přínosem. Petra podávala informace na velmi kvalitní a odborné úrovni a přitom k tomu přidala své zkušenosti a vše tudíž působilo velmi uceleně a srozumitelně, navíc byla schopna okamžitě reagovat a zodpovídat naše dotazy týkající se daného tématu. Velmi jsem ocenila přátelskou atmosféru, menší skupinku účastníků a tudíž i individuální přístup ke každému z nás a naprosto nadšení jsme byli s manželem z toho, že teoretické znalosti byly doplněny praktickým nácvikem jako např. manipulací s novorozencem a baby masážemi. Vzhledem k tomu, že mohu srovnávat s kurzem, který se pořádá v hradecké nemocnici, mohu jen potvrdit, že zejména tyto praktické části kurzu jsou ve velké nemocnici zcela opomíjeny, přístup k účastníkům kurzu coby k budoucím rodičům je zcela neosobní a celkově vše probíhá formou rychlopřednášek. Proto jsem byla z kurzu Petry naprosto nadšená a chtěla bych jí tímto velmi poděkovat za nejen velice odborný přístup vyplývající z její praxe, ale i za vstřícnost, rady a pochopení pro nás - nastávající rodiče. Kurz bych rozhodně všem vřele doporučila.
Martina Beránková, březen 2011


Kurz paní Petry byl velice podnětný a zajímavý. Paní Petra je velice milá, vstřícná a fundovaná v oboru. Nás jako nastávající maminy dostatečně informovala a podporovala během celého kurzu i během těhotenského cvičení, které bylo rovněž příjemným a relaxačním zážitkem. Z předporodního kurzu jsem si odnesla spoustu potřebných a důležitých informací, které např. zmírnily moje obavy z porodu. Velice oceňují individuální přístup, a malou skupinku, kde se nám paní Petra mohla plně věnovat a my se mohly zeptat na cokoliv ohledně našeho stavu či péče o budoucí miminko. Rovněž jsem byla potěšena, že se přednášek zúčastnil i můj partner, který si rovněž pochvaloval vřelý přístup paní Petry a to, že si mohl nacvičit a vyzkoušet, zatím nanečisto, manipulaci a péči o novorozence. Kurz paní Petry Kratochvílové vřele doporučuji všem maminkám, které dávají přednost individuálnímu a pohodovému přístupu před přeplněnými a neosobními kurzy, které pořádá např. hradecká nemocnice.
Kateřina Huzinová, 32 let, Hradec Králové, Prosinec 2010


Tento kurz bych doporučila všem nastávajícím maminkám, které se chtějí dovědět jak odborné, tak také velmi praktické informace týkající se průběhu těhotenství, porodu, dále pak období šestinedělí a následné péče o miminko. Výborné je, že se budoucí maminky a tatínkové naučí bezpečné manipulaci s miminkem atd. Během kurzu je možné okamžitě se ptát na cokoli, co nás právě k danému tématu zajímá. Krom získání mnoha odborných informací nejvíce oceňuji skutečně praktické zaměření kurzu, kdy prezentované informace a praktický nácvik nelze nahradit knihou nebo články v časopisech apod. Neubráním se srovnání s klasickým kurzem pořádáným porodnicí, který jsem rovněž absolvovala, přičemž právě toto praktické zaměření kurz postrádal. Všem vřele doporučuji.
Ivona Velichová

Kurz byl pro mě velkým přínosem, dozvěděla jsem se spoustu nových informací. Ještě během těhotenství a pak po porodu jsem znova pročítala informace z papírů, které jsme na kurzu dostaly. Dalším přínosem byla i možnost spolupráce otců na kurzu, kteří si vyzkoušeli manipulaci s miminkem a byli alespoň teoreticky seznámeni s porodem a s tím jak mohou pomoci. Vřele účast na tomto kurzu doporučuji a znovu děkuji paní Kratochvílové.
I. Molnárová, Hradec Králové

Tak už je to tady. 9 měsíců strašně rychle uběhlo a my si domů přinesli ten malý bezbranný uzlíček. Doma jsme ho položili do postýlky a já začala panikařit, co s ním teď budeme dělat. Ale najednou to všechno šlo samo a musím říct, že mi moc pomohl předporodní kurz Petry Kratochvílové. Ještě teď, když už našemu uzlíčku je 6 týdnů, nahlížím do přehledných a podrobných poznámek (zejména o kojení a manipulaci s dítětem), které jsem na kurzu dostala a jsem za ně opravdu vděčná. Také jsme vyzkoušeli masáž miminka, která se líbila nejen mě, ale i mému drobečkovi. Musím podotknout, že bych si na masáž asi netroufla, kdybych si ji předtím nemohla na kurzu zkusit na panence.
Ještě jednou moc děkuju za kurz a všem nastávajícím maminkám ho jen doporučuji.
H. Fousková

Kurz pro těhotné rozhodně hodnotím jako pozitivní. Dozvěděla jsem se nové věci a doplnila si informace, které mi pak pomohly v péči o dítě i o mě po porodu. Moc Vám děkuji.
L.Goldmanova

Víkendový kurz předporodní přípravy byl velmi intenzivní a užitečný. Zvolená forma naprosto vyhovovala našim představám a požadavkům. Naše dotazy, byť i nevyslovené, byly zodpovězeny jasně a srozumitelně. Co jsme nejvíce ocenili, bylo, že Petra zmínila kromě "normálního" porodu také alternativní způsoby a o daných tématech hovořila z několika úhlů pohledu. Velmi spokojeni jsme byli s množstvím a kvalitou materiálů - je dobré mít pohromadě relevantní informace, nemuseli jsme tápat v množství literatury. Petra projevovala profesionální a zanícený přístup k problematice, je vidět, že obor jí baví a věnuje se mu. Ocenili jsme, že se s námi podělila o své zkušenosti z těhotenství, porodu a péči o miminko. Měli jsme v úmyslu rodit za přítomnosti duly, ale jelikož porod nastal o tři týdny dříve a dula byla v daný okamžik u jiné rodičky, zůstali jsme na to s partnerem "sami", ale díky perfektní připravenosti od Petry jsme nepanikařili a vše jsme v klidu a v pohodě zvládli na jedničku. I náš Šimon:-) Děkujeme.
Irena a Dominik, říjen 2008


Ráda bych poděkovala Petře za její čas a skvěle odvedenou práci porodní poradkyně, když se mi krátce, ale velmi intenzivně věnovala při mé návštěvě. Když srovnám její fundovanost, vzdělání, zájem o věc a pedagogickou schopnost to do mě vše systematicky, názorně a logicky dostat se svou lektorkou ve Zlíně, tak opravdu smekám. Byla jsem jejím přístupem a schopnostmi nadšená a všem doporučuji získat své první i pokročilé znalosti a zkušenosti o těhotenství, porodu, péči o dítě, stravování etc. právě od Petry Kratochvílové. Má praktické zkušenosti z porodnice jako porodní asistentka, ale i jako matka a navíc má vše důkladně a se zájmem nastudováno ze všech možných českých i zahraničních zdrojů. Je opravdu výbornou studnicí vědomostí a zkušeností a pomůže vám projít obdobím těhotenství a mateřství perfektně připravená. Petro, mnohokrát děkuji!
Helena Stloukalová, 34 let, Zlín


Zúčastnili jsme se individuálního kurzu u paní Kratochvílové. Lekcí "Porod" a "Péče o dítě a správná manipulace s novorozencem a kojencem" se účastnily spolu s námi další dvě budoucí maminky, též prvorodičky. Předností této skupinky byla příjemná, otevřená atmosféra s možností dotazů. Jsme vděčni za praktické informace ohledně výběru kosmetiky a literatury k dané problematice, protože dnes je výběr velmi široký a člověk má pocit, že se v tom všem ztratí. Velmi cenné byly také informace ohledně posledních šesti týdnů před porodem a významu správného postavení miminka před porodem, protože jsme na tyto informace v jiných zdrojích nenarazili. Kurz jistě přispěl k rychlému a nekomplikovanému porodu a sžívání se s naším miminkem. Také si ceníme přítomnosti Petry u porodu v roli duly, což bylo velkou pomocí. Jsme také vděčni za následnou pomoc s kojením a praktickými radami ohledně prvotních problémů v péči o dítě.
Takže Petro, ještě jednou díky!
Pavla a Josef Ščuglíkovi, Prostějov, duben 2008


Zúčastnila jsem se předporodního kurzu paní Kratochvílové. Oceňuji její perfektní připravenost a přehledné materiály, do kterých je možno kdykoli nahlédnout a není třeba hledat informace v obsáhlých knížkách. Vyhovovala mi možnost zvolit témata, která mě zajímala. Informace byly přehledné a srozumitelně podané. Jsem vděčná také za možnost telefonických konzultací v případě problémů s kojením, takže nyní syna Šimona bez problémů kojím. Kurz doporučuji všem nastávajícím maminkám a tatínkům.
Zuzana Štrobichová, Voleč, leden 2008


S porodní asistentkou Petrou Kratochvílovou jsem měla možnost se setkat na individuálním předporodním kurzu. Byla jsem velmi spokojená s formou, kterou nás seznamovala s přípravou k porodu a péčí o novorozence a kojence. Neopomenula ani praktickou ukázku šetrné manipulace s dítětem a doporučení vhodné literatury, kterou jsem si zakoupila a naučenou techniku ráda využívám. Ačkoliv jsem také zdravotní sestrou, byla pro mě Petřina přednáška velice přínosná a Petra ukázala, že má v dané oblasti přehled a stále se vzdělává. Tedy jí patří mé poděkování.
Andrea Brandecká, Prostějov